Restauracje Gliwice

PRZEŁOM DUNAJCA

turystyka (14)Niewysokie pasmo Pienin stanowi osobliwość na europejską skalę. Ozdobione wapiennymi skałami tworzą przepiękny górski zakątek. Na jego piękno składają się Pieniny Właściwe ze szczytem Trzy Korony, urokliwe Pieninki oraz leżące bardziej na wschód Małe Pieniny.
Powstały z pancerzyków wapiennych morskich bezkręgowców są źródłem życia rzadkich gatunków roślin na przykład złocienia Zawadzkiego występującego tylko w tym rejonie.
W Małych Pieninach leży najwyższy szczyt pasma Wysokie Skałki leżące nad Wąwozem HOMOLE wcinającym się w dolinę potoku Kamionki. Potok ten tworzy liczne progi, kaskady i wodospady, a zbocze wąwozu tworzą groźnie wyglądające urwiska i białe ściany.
Jednym z najpiękniejszych tutejszych krajobrazów jest przełom Dunajca, który przez miliony lat wytyczył sobie drogę wcinając się głęboko w wapienne skały. Legenda wprawdzie głosi, że to miecz Bolesława Chrobrego otworzył Dunajcowi tę drogę i uwolnił podhalański lud od ciągłych powodzi, jakie nękały te okolice w tamtych czasach. Dziś Dunajec latem jest spokojną rzeką zapraszającą do spływów jego przełomem i podziwiania z rzeki uroków tej krainy a wiosną jest bardziej niebezpieczny, pełen wirów od spływającej z gór wody?

Podobne wpisy o turystyce oraz podróżach:Top