Restauracje Gliwice

TATRY

turystyka (7)TATRY należą do gór wysokich, są strzeliste, cechuje je wysokogórski krajobraz, strzeliste turnie i rzeźba polodowcowa. Z Gubałówki widać dokładnie ich podział na Tatry Wysokie, Zachodnie i Bielskie, (które w całości leżą po słowackiej stronie). Tatry Zachodnie mają trochę łagodniejszy wygląd i polodowcowe doliny są wydłużone. Jak wiadomo najwyższym szczytem Tatr są Rysy, ale nie jest już wiadomo powszechnie, że właściwie Rysy mają aż trzy wierzchołki, a najwyższym leżącym tylko po polskiej stronie jest Kozi Wierch (2291 m n.p.m.).
Pogoda nawet latem jest tu nieprzewidywalna i kiedy w dolinach jest piękna słoneczna pogoda w górach już może być całkiem odmienna aura?typowy dla tych obszarów wiejący za południa wiatr, czyli halny zimową porą topi śniegi a latem jest tak mocny, że łamie i przewraca drzewa
Pokrywa roślinna układa się piętrowo; na granicy lasu świerki są karłowate i wytwarzają niezwykła kształty a na tej wysokości towarzyszą im wierzba śląska, brzoza karpacka i limba; powyżej rosną już tylko kosodrzewiny, które nie pozwalają na erozję stoków; a wyżej to już tylko górskie łąki porastane pojedynczymi krzewinkami i ziołami tworzą hale alpejskie.

Podobne wpisy o turystyce oraz podróżach:Top